Dolar yeniden yön değiştiriyor!

Dolar yeniden yön değiştiriyor!

Geçtiğimiz günlerde 18 TL'yi aşan dolar hiç beklenmedik bir anda aniden 10 lirayı gördü. Aradan bir hafta gibi bir sürecin geçmesinin ardından tekrar 12 lirayı gören dolar tekrar yükselmeye devam ediyor.

Dövize endeksli TL mevduat sistemi açıklanmasıyla dolar 18 TL seviyelerinden 10 TL bandına indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’''Hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak'' sözlerine yer verirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yeni ekonomi programını örnek vererek açıkladı. Bakan Nebati ''Diyelim ki döviz hesabınız var, 10 bin dolar. 10 bin dolarınız varsa getir 10 bin dolarını, bugünkü kurdan çevir diyoruz. Bozuyorsunuz dövizinizi, 3 ay sonra 'Ben dövizimi istiyorum' derseniz paranızın karşılığını dolar bazında o günkü fiyatlarla. Nemanız 10 bin dolardan fazlaysa güle güle harcayın, biz size yatırdığınız 10 bin doların garantisini veriyoruz'' açıklamasını yaptı. İşte ''29 Aralık dolar kaç TL? Euro ne kadar?'' sorularının cevabı ve piyasalar hakkında bilmeniz gerekenler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı ardından duyurduğu dövize endeksli TL mevduat sistemi dolar/TL kurunu sert düşüşe geçirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomi programı hakkında'' Dolar kurunun dengeye oturması sadece bankada parası olan vatandaşımızı değil üretimden enflasyona ekonominin her alanını ilgilendiren olumlu bir gelişmedir'' açıklamasını yaparken kurda yaşanan köpüklerin gideceğine işaret etti. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati katıldığı bir televizyon programında ise ''Cumhurbaşkanımız adeta bir manifesto yayınladı. Kurda köpüklerin gittiği, gerçek fiyatlamanın oluştuğu bir noktaya doğru gidiyoruz. Kur iyi bir yerlerde dengeye gelecektir'' değerlendirmesini yaptı. Analistler dolar/TL kurunda yaşanan hareketliliğin birkaç hafta sonra durulacağını söylerken yeni yılın ilk işlem günü olan 3 Ocak tatihine dikkat çekti. 29 Aralık Çarşamba dolar 12 TL sınırını aşarak 12,07 liradan işlem görüyor. Dolar geçtiğimiz haftanın son işlem günü 24 Aralık Cuma 10,96 seviyelerinden işlem görürken hafta içinde iberisini yukarı yöne çevirdi. Yükselişle ilgili olarak İslam Memiş dolar tahmini ile ilgili açıklama yaparken ''Dolar/TL kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle 10,70 - 12,70 TL aralığını takip edeceğiz'' sözlerine yer verdi.

Haberin devamı:

https://www.tgrthaber.com.tr/ekonomi/gram-altin-ne-kadar-2806941

Yorumlar